


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 10 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Color | Blue |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Blue |
| Plating | Steel |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 14 AWG |
Stock: 426
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58786
Ext.Price$0.58786
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58786 | $0.58786 |
| 10 | $0.43359 | $4.33590 |
| 25 | $0.37768 | $9.44200 |
| 50 | $0.34050 | $17.02500 |
| 100 | $0.30828 | $30.82800 |
| 300 | $0.27898 | $83.69400 |
| 500 | $0.25246 | $126.23000 |
| 1000 | $0.23553 | $235.53000 |
| 3000 | $0.22164 | $664.92000 |
| 5000 | $0.20856 | $1042.80000 |
